Diyet Yaparken Uyulması Gereken 9 Kural

Yazar: Selin
15 Nisan 2012
Diyet Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hepimiz her gün yüzlerce kurula uymaktayız. Bu nedenle kurallar hayatın bir parçası haline gelmiş durumda. Peki kilo ile ilgili kurallara uymuyorken kilo kaybetmeyi nasıl bekliyoruz? Beklide henüz kilo vermek için doğru kuralları bulamadığımız için kurallara uyamıyoruz. Eğer sizde böyle düşünüyorsanız okumaya devam edin. Sizler için kilo vermenin 9 kuralını aşağıda anlatıyoruz.

#1 Kendinizi Aç Bırakmayın

Eğer kilo vermek için öğün atlayanlardansanız çok büyük hata yapıyorsunuz. Aç kaldığınız zamanlar diyetinize ihanet ediyorsunuz demektir. Öğün atlayacağınıza günde 5 ufak öğün yemeniz gerekmektedir. Bu sayede hem acıkmazsınız hem de metabolizmanız gün boyu hızlı şekilde çalışmaya devam eder.

#2 Diyetinizle Birlikte Spor Yapın

Egzersiz ve diyeti birleştirmeden kilo vermek çok zordur. Aslında ikisi birbirini tamamlamaktadır. Sadece diyet yaparak verilen kilo vücut şeklinizi olumsuz etkiler. Sadece zayıf biri olabilirsiniz. Düzgün bir fizik istiyorsanız spor yapmayı unutmamanız gerekmektedir.

#3 Matematiği Unutmayın

Unutmayın ki zayıflamanın kuralı aldığınızdan çok kalori harcamaktadır. Bu kurala sadık kaldığınız sürece kilo verebilirsiniz. Diyetisyenlerin bir sözü de “Yediğinin yarsını ye, yaptığın hareketin 2 katını yaptır”.

#4 Porsiyonunuzu Bilin

Servis edilen porsiyonların aslında avuç içinize sığacak kadar olması gerektiğini biliyor musunuz? Bir tabak pilav, kızarmış patates, 5 adet köftenin tamamının bir porsiyon yemek olmaması gerekmektedir. Bir restoranda aldığınız çoğu yemek iki kişilik porsiyon büyüklüğündedir. Bu nedenle yemeği bir arkadaşınızla paylaşmanızda yarar var.

#5 Öğün Kuralını Unutmayın

Diyetisyenlere göre bir insanının bir günde minimum 5 öğün yemesi gerekmektedir. Bu öğünler meyve, fındık, kayısı vb. olabilir. Fakat çalışan insanların birçoğu bu kurala uyamamaktadır. Yağ, karbonhidratları hayatınızdan uzaklaştırıp meyve ve sebzelerle bu beş öğünü doldurun.

#6 Fast food’tan Uzak Durun

Bir porsiyon hamburger, patates kızarması ve içecek içeren fast food menüsünün günlük almanız gereken kalorinin tamamını içerdiğini biliyor musunuz? Ayrıca yağ, sodyum dolu olan bu yemekler ayrıca kalp ve damar sağlığına da çok zararlıdır.

#7 Süpermarketin Uzak Tarafında Alışveriş Yapın;

Genel olarak kalp ve sağlık dostu ürünler süpermarketlerin uzak taraflarında, köşelerde yer almaktadır. Alışveriş sepetiniz ile buralara gidip bu bölgelerdeki sağlıklı ürünlerden alışveriş yapın. Ayrıca doğal ve taze sebzeler meyve-sebze bölümünde yer aldığı için bu bölgelerde daha çok zaman geçirin.

#8 Sihirli Hap veya Yiyecekler Yoktur

Diyet veya egzersiz yapmadan içilen haplar ile zayıflama hayaline para yatırmayın. Ayrıca belirli besinleri yasaklayan veya sürekli yediren diyetlerden de uzak durun. Şunu unutmayın ki doğru besinleri yiyerek yapacağınız diyet ile kilo vermeniz hem kolay hem de sağlıklı olacaktır.

#9 Kıyafet Bedeni Herkes İçin Aynı Değildir

Belki de tüm kurallar arasında en önemlisi budur. Her kadının bedeni “32” değildir. 36 beden giyip sağlıklı ve güzel görünmek mümkündür. Diyetisyeninizin öngördüğü kilo sizin için sağlıklı kilodur.

Gelen Aramalar: diyette uyulması gereken kurallar, Diyette uyulması gerekenler, diyetle birlikte yapılması gerekenler, restoranda uyulması gereken kurallar, zayflamak icin uygulanmasi gereken kurallar
Kategori: DİYET

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>